Koberec v domácnosti – kdy ano a kdy ne?

Publikováno : 2018-06-26 10:56:01
Kategorie : Trendy

I když existuje nespočet druhů speciálních podlahových krytin, přesto je koberec stálicí, která má své příznivce. Ani korková, vinylová, dřevěná nebo laminátová podlaha nenahradí to kouzlo, které interiérům propůjčuje právě koberec. Stejně jako jiné podlahové krytiny má i koberec své výhody a nevýhody. Kdy a kde je vhodné jej v domácnosti použít a v jakém případě naopak ne?

Koberec jako skvělá podlahová krytina – proč ano

To proto, že je nejen výborným dekorativním prvkem, ale také praktickou věcí, která vám o mnoho zpříjemní bydlení. S použitím vzorovaného koberce dodáte interiéru šmrnc a s pomocí světlého koberce pokoj opticky zvětšíte a s tmavým zmenšíte. Místnosti s kobercem jsou vždy o mnoho útulnější a teplejší. A to nejen na pohled. Skutečně tepelně izolují a drží v pokoji teplo.

Koberec Tolsey bílý Koberec Tolsey šedý

Koberec se také výtečně hodí pro účely odhlučnění a rovněž zabraňuje prochladnutí. Od nohou je přece největší zima. Malé děti navíc na zemi tráví většinu času, proto je dětský koberec doslova nepostradalený. I pro bosé nohy je velmi příjemný a díky němu se budete doma cítit skutečně jako doma.

Koberec Tolsey šedý

Typ koberce není jen jeden, to je také velká výhoda. Pokud nechcete překrýt celou podlahu, bude se vám líbit běhoun nebo kusový koberec čtvercového, obdélníkového či kulatého tvaru. Například tkané koberce s příměsí vlny od značky Neptune udělají velmi dobrou službu, co do designu i do příjemného materiálu na dotek. Moderní je rovněž vrstvení koberců. Tím docílíte ozvláštnění jednobarevného koberce, který můžete překrýt menším kusem ve výrazné barvě.

Nevýhody koberce v domácnosti – proč ne

Hlavní nevýhodou použití koberce v interiéru je jeho pracnější údržba a nepříznivý dopad na alergiky a citlivější jedince. V kobercích, především v těch s vysokým chlupem, se rády udržují nečistoty a prach a hůře se z nich odstraňují vlasy, špína, skvrny i zvířecí chlupy. S použitím kvalitního vysavače a čisticích prostředků by však ani to neměl být problém.

Do jakých místností se koberec hodí a do jakých ne?

Zde se koberec hodí:

  • dětský pokoj

  • ložnice

  • obývací pokoj

V dětském pokoji doporučujeme pokrýt kobercem celou podlahu, aby bylo dětem při hraní na zemi teplo. Ideálně krásně barevným hladkým kobercem s nízkým chlupem, který bude možné snadno čistit. I případné těžko vypratelné skvrny od kakaa a čokolády se ve změti barev ztratí. Do ložnice i obývacího pokoje si můžete umístit „huňatý“ koberec s vysokým chlupem pro pohodlí a teplo pro nohy.

Zde se koberec nehodí:

  • chodba

  • kuchyň

  • koupelna

V těchto místnostech je největší pravděpodobnost ušpinění. Právě tady bychom nechali podlahu bez koberce, nečistoty půjde snadno setřít hadrem a vy si tak ušetříte spoustu práce.

V případě koberců je ideální kompromis, tedy neumístit koberec do všech místností, ale jen tam, kde se vám pocitově bude hodit :-)

Sdílet tento obsah

Přidat komentář

 (s http://)

Uvedeno v magazínech